flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За півроку єдиним результатом судової реформи залишається конкурс на посади у ВС

04 квітня 2017, 10:58

 За останні півроку судової реформи поки що не можна говорити про якісь реальні результати. У своїх звітах рушії перетворень серед таких зазвичай називають проведення конкурсу на посади у Верховному Суді. Про інші ж здобутки й згадувати не доводиться.

Під час дискусії між експертами «Зміни до Конституції в частині правосуддя: півроку в дії», організованої Асоціацією правників України, також основна увага приділялася саме конкурсу. Нібито після його завершення реформа нарешті й дасть плоди, які можна буде «помацати».

Водночас, поринувши з головою в питання, пов’язані з добором до ВС, Вища кваліфікаційна комісія суддів залишила на потім проблему з кадровим голодом у судах першої інстанції. Проте обіцяє зайнятися нею відразу по закінченні конкурсу, тобто десь у червні.

Передусім передбачається оголосити про відбір для формування резерву. Очікується, що його пройдуть 500—600 охочих. При цьому на повну їх підготовку піде до 22 місяців. Тому ставка робиться на помічників суддів, тривалість навчання яких зменшена до 70 днів. Таких може бути 250—300 осіб.

Крім того, лави законників має поповнити 601 суддя другого добору. Також нині обговорюється питання щодо внесення законодавчих змін, аби дозволити брати участь у конкурсах на посади суддів понад 300 кандидатам третього добору. 

Втім, є ще проблема кваліфоцінювання «п’ятирічок», аби вони могли нарешті здійснювати правосуддя. У ВККС її розв’язання теж відкладають на літо.

Проміжним підсумком реформи можна вважати хіба що реєстрацію в парламенті змін до процесуального законодавства. Разом з тим до великого за обсягом проекту вже висловлено чимало зауважень.

При цьому головною загрозою перетворень, за словами нардепів, є їх «несистемність». Адже проекти суперечать один одному, при підготовці наступного згадується: про щось забули в попередньому.

Не кажемо вже про те, що провідники реформи не дотримуються ними ж установлених строків завершення її основних етапів.

Отже, оцінюючи результати, поки що можемо говорити тільки про розбіг. Коли буде стрибок — невідомо. Втім, утілювачі реформи в життя намагаються всіх переконати, що чекати залишилося недовго: система або запрацює по-новому, або…